Krásná pleť a krásné vlasy, to chce starostlivost i zevnitř

Od 25 let naše tělo stárne a ano – vysychá. Řešíme to viditelné jako je pleť a vlasy, ale celé tělo miluje napojení na božský zdroj vody! Pitný režim a dobá strava je základ, máme ale i možnost se o sebe starat a využít nové poznatky ve vědě pro anti-aging právě díky HA.

Kyselinu Hyaluronovou můžeme doplňovat i vnitřně. GelavisH je unikátní produkt švýcarské medicínsko-technologické firmy s 25 letým výzkumem HA ​a  od 2019 se dostává jako anti-aging do estetické medicíny​. Má ideální poměr HA 70:30 (vysokomolekulární HMW x nízkomolekulární LMW)​. Zlepšuje funkci kapilár okolo vlasových folikulů a zlepšuje mikrobiom pokožky hlavy. Také hojí, zlepšuje elasticitu a viskozitu, zvyšuje imunitu, je protizánětlivá​, podporuje tvorbu keratinu, zvyšuje hydrataci a výživu pokožky​. Důležité je, že  podporuje vlastní tvorbu HA​. Rozhodně nemá žádné vedlejší účinky a žádné zatížení pro organismus​. A proto ho máme zařazený i mezi naše oblíbené přípravky – tento jako doplněk stravy. Patří to zkrátka k sobě – starat se o sebe jak pravidelnou návštěvou salonu, skvělými profesionálními produkty doma, tak i podporovat anti-aging zevnitř.

Co je vlastně kyselina hyaluronová?​

Je přírodní nesulfátovaný glykosaminoglykan (polysacharid – forma cukru) produkovaný v mnoha našich orgánech a tkáních, v lymfě a krvi. Je účinná hydratační látka – působí jako magnet, který přitahuje vodu. A to je právě důvod, proč je v dnešní době zařazena v tolika produktech, které pečují zejména o naši pleť. Má totiž schopnost na sebe navázat 1000 až 10.000 násobek své vlastní hmotnosti ve vodě ( 1 gram kyseliny na sebe naváže 1-10 litrů vody) a díky dalšímu výzkumu je nyní kyselina hyaluronová ceněna jako důležitá součást mezibuněčné hmoty.

Je 1000x tenčí než vlas a obsahuje ji každá naše buňka. Byla objevena ve 30 letech 20 století a původně se předpokládalo, že nemá žádnou fyziologickou funkci kromě toho, že slouží jako lubrikační „výplň prostoru“ mezi klouby.  To byl ale začátek.

Jaký má význam má kyselina hyaluronová pro naše tělo?​

Má rozhodující roli v mnoha buněčných signalizačních událostech, jako je proliferace (množení buněk),​ zánět a hojení ran ​a spolu s kolagenem a elastinem je jednou z hlavních složek pojivové tkáně, která obklopuje naše​ kožní buňky, kde zajišťuje hydrataci a pevnost pleti​ a  brání prostupu virů a bakterií přes pericelulární matrix (prostor ​bezprostředně obklopující buňku).

Co dokáže v kosmetických produktech?​

Vysokomolekulární kyselina hyaluronová (s dlouhým řetězcem 1800-3000 kDa) , ta zůstává na povrchu pleti a účinně zlepšuje hydrataci vnější vrstvy epidermis,​ kde vznikají jemné linky a vrásky.​

Nízkomolekulární kyselina hyaluronová (s krátkým řetězcem 20-100 kDa), ta obsahuje molekuly 40krát menší než molekuly vysokomolekulární HA ​a proto proniká hlouběji do hlubších (epidermálních) vrstev pleti, kde stimuluje její ​vlastní produkci HA a doplňuje hydrataci tam, kde vznikají hlubší vrásky.

V kosmetických produktech vyšší řady se využívají nové technologie a ta dokáže vpravit i vysokomolekulární HA hluboko do pleti (je lypomozomálně zapouzdřená) a tam se postupně uvolňuje. Také nízkomolekulární mikro Ha, tedy té nejmenší velikosti putuje hluboko do pleti. Dokonce umí v pleti “bobtnat” a tím vyplňuje vrásky zevnitř. A nemějte strach – je to tělu vlastní látka, absolutně neškodí!